odśmiecownia-kornelia

Cześć!

Mam na imię Kornelia Weronika. Z zawodu jestem mamą w edukacji domowej. Z wykształcenia - nauczycielem muzyki. Z zamiłowania - blogerką.

Odśmiecownię, czyli pracownię odśmiecania założyłam w 2015 roku.

Wtedy właśnie rzeczytałam o "wariatce" z Kalifornii, Bei Johnson, której rodzina nie generuje prawie żadnych (litrowy słoik na rok!)  śmieci. Dowiedziałam się wtedy, że TO się nazywa ZERO WASTE. 

A ponieważ też jestem trochę "wariatką" (nie wypierajcie się, kochani znajomi, wiem, że tak o mnie myślicie :-)), pomyślałam sobie: OK, sprawdźmy, czy to możliwe?

Czy da się W OGÓLE nie "produkować" śmieci? 

Dziś, po pięciu latach prób, błędów i dokumentowania tychże na blogu, mogę śmiało powiedzieć, że... Nie da się. Nie da się W OGÓLE nie "produkować" śmieci, ale da się ich produkowanie znacząco ograniczyć.

Da się tę produkcję śmieci ograniczyć.

Pod warunkiem, że jesteśmy ascetami i nie mamy męża, żony ani dzieci. Że zadowalamy się tym, co już mamy (!), nie ulegamy pokusom, odmawiamy sobie wszystkiego, co generuje śmieci, naprawiamy, oddajemy do recyklingu i kompostujemy.

No cóż. Nie jestem osobą, która MA te wszystkie zalety. Mam tylko niektóre z nich, i to nie zawsze.

Postanowiłam więc, że zrobię w kwestii zero waste tyle, ile się da.

Spokojnie, bez szaleństwa (choć gdy przeczytacie moje pierwsze wpisy w Odśmiecowni,  zobaczycie, że to szaleństwo mnie nie ominęło!) i bez terroryzowania rodziny.

Proszę, żebyście te moje stare wpisy traktowali z przymrużeniem oka i dystansem, na jaki z racji swojego wieku zasługują.

Są one zapisem chwili, danego czasu i sytuacji. Dużo się pozmieniało, z czego wiele – na lepsze. Zero waste stało się modne! 

Producenci podążyli za modą, stało się to, co nazywam „głosowaniem nogami”. Zagłosowaliśmy – my, propagatorzy idei zero waste – na szampony w kostce, na wielorazowe siatki na owoce i warzywa, dostępne w supermarketach w dziale… owoców i warzyw, na kranówkę w restauracjach, na kawę do własnego kubka na wynos i wiele innych zmian. Drobnych, banalnych może, ale ważnych.

Bo… „Im bardziej pada śnieg, im bardziej prószy śnieg, tym bardziej sypie śnieg”!

***

Niniejsza strona jest nowiutka, świeżo zapełniona starymi wpisami z bloga Kornelia O… Migracja z jednej domeny na drugą sprawia jednak, że trzeba aktualizować linki i inne rzeczy (np. zdjęcia). Dlatego proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Wszystko będę stopniowo aktualizować i dopracowywać. 

odsmiecownia@gmail.com

W tekstach na blogu znajdują się linki partnerskie do serwisu ceneo.