Jakie są zasady zero waste?

Może niektórzy z Was zastanawiają się, co oznacza termin „zero waste”, po polsku tłumaczony jako „zero śmieci” albo „zero odpadów”.

Zasady zero waste zostały wyjaśnione przez Beę Johnson na jej blogu oraz w artykule, który stał się dla mnie impulsem do przeprowadzenia eksperymentu.

Jeśli ktoś przeczytał mój pierwszy artykuł, w Odśmiecowni, wie już, o co mniej więcej chodzi.

Polecam też przeczytanie wszytkich artykułów Joanny Gołębiewskiej na temat „zero śmieci” ze strony progg.eu oraz zaglądanie na ProjektZeroŚmieci. Miejsca te są kopalnią informacji dla początkujących.

Aktualizacja z 13.11.2016: miejsc, w których można po polsku poczytać na temat zero waste namnożyło się przez minione półtora roku. 

Termin „zero waste” został swobodnie przetłumaczony przez Joannę Gołębiewską jako „zero śmieci”, choć w rzeczywistości jego zakres znaczeniowy jest szerszy, bo oznacza „zero marnowania”.

Jednak „zero śmieci” bardziej działa na wyobraźnię słuchaczy, którym się wyjaśnia ideę. Ja również zaczęłam używać tego określenia.

Aktualizacja z 13.11.2016: ostatnio, ze względu na wyszukiwarki internetowe, używam najczęściej terminu zero waste. Po prostu ludzie interesujący się tym tematem wpisują w wyszukiwarki termin angielski.

A oto zasady zero waste, zwane zasadami 5R (w tej właśnie kolejności):

1. Refuse – Odmawiaj
2. Reduce – Redukuj, minimalizuj
3. Reuse – Użyj ponownie
4. Recycle – Przetwarzaj i Przerabiaj (Upcycle)
5. Rot – Kompostuj

i zasada wymyślona przez Joannę:

6. Repaire – Naprawiaj

W zasadzie mamy więc nie 5, a 6R. Moglibyśmy też pokusić się o stworzenie polskiego akronimu: ORUPKoN (lub, jeśli ktoś woli, ORUPIPKON).

Całkiem wdzięcznie brzmi, prawda?

W kolejnych artykułach postaram się rozwinąć każdą z zasad w odniesieniu do poszczególnych obszarów funkcjonowania na przykładzie naszego domu i rodziny.

Edit: Oto artykuły, w których rozwijam zasady 5R:

  1. Odmawiaj, redukuj, jak to działa u nas
  2. Przetwarzaj, przerabiaj – szycie
  3. Przetwarzaj, używaj ponownie – surowce wtórne to jest to
  4. Co jest do zrobienia w kuchni? Kompost!
  5. Kompostuj, czyli zadanie #10
  6. Odmawiaj, czyli zadanie #20
  7. Używaj ponownie, czyli zadanie #30

Autor: Kornelia Orwat

To ja. Kornelia zwana Werką, żona męża, mama dwóch nastolatków i jednej córeczki. Od 2011 roku tkwię w szaleństwie zwanym edukacją domową. Lubię robić na drutach i szydełkować, ale jeszcze bardziej – pisać. Uczę się korekty tekstu i bycia minimalistką. Czasami śpiewam w chórze.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *