Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek

Za nieco ponad tydzień, 3 lipca jest Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek. Na świecie propagowany pod nazwą International Plastic Bag Free Day.

Chociaż zbytnio nie lubię dni typu Dzień Bez… (Papierosa, Samochodu, Stanika…), tym razem robię wyjątek i lubię.

Po pierwsze, dlatego że idea jest słuszna. Bardzo słuszna.

Gdy widzę na zakupach te ilości foliówek większych i mniejszych, grubszych i cieńszych, jakie ludzie zabierają do domu (a w domu – wrzucają do kosza albo, co chyba gorsze – gromadzą w szufladach), to mnie skręca!

Po drugie, dlatego że idea jest prosta.

W przeciwieństwie do idei dnia bez samochodu (Jeśli mam troje dzieci zawieść do lekarza na drugi koniec Warszawy, to jak mam obyć się bez samochodu?), bez papierosa (I tak nie palę, ale ci co palą – niech się trują, jak chcą. Ich sprawa. Byle nie w towarzystwie.), bez stanika (mogę chodzić bez stanika kiedy chcę i nie potrzebuję specjalnego dnia).

Hmmm, chyba pobiłam właśnie swój rekord długości zadnia i ilości wstawionych do niego nawiasów. Juhu!

Wracając do Dnia Bez Foliówek. Dzień Bez Foliówek jest łatwy! Po prostu bierzemy swoje torby i pojemniki na zakupy. Jak to zrobić?

Pisałam o tym tutaj, tutajtutaj i tutaj!

Zachęcam Was do działania. Oto co jeszcze można zrobić. 

Możecie poinformować o akcji rodzinę, znajomych, sąsiadów, pobliskie sklepy… Pomogą Wam w tym ulotki i plakaty, które znajdziecie na fejsbuku. O, tutaj:

Wydarzenie Dzień Bez Foliówek

W tym wydarzeniu znajdziecie pliki do pobrania – plakaty i ulotki do rozpowszechniania na social mediach czy mejlowo oraz do wydruku i powieszenia. Nie wahajcie się ich użyć!!! Wydrukować można na papierze z odzysku (na drugiej stronie listu od komornika, na przykład).

Fajna akcja jest w wydarzeniu International Plastic Bag Free Day:

Robimy sobie zdjęcie z torbą wielorazową i wrzucamy z dopiskiem:

Plastic bags are so yesterday! I choose to reuse…, @Break Free From Plastic @PlasticBagFreeDay.org

Wypadamy na chwilę z internetu. Bawimy się w rękodzieło. Robimy (albo komuś na prezent) torbę samodzielnie.

Oto dwie propozycje:

  1. Jak zrobić torbę bez szycia
  2. Jak uszyć torbę

Nawiasem mówiąc, tutoriale na you tube są jakieś zbyt skomplikowane… chyba zrobię własny tutorial, prostszy.

A na mojej grupie na fejsbuku (Wyzwanie Rok Bez Marnotrawstwa)…

…znajdziecie wymyślony przeze mnie (głupi, jak powiedział jeden z moich synów…, ale co zrobić, jak matka ma odloty…) konkurs pod tytułem:

KONKURS na najzabawniejsze zdjęcie z wielorazową torbą na zakupy!

Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek

Jeśli nie macie konta na fejsie i bardzo nie chcecie go zakładać, możecie wziąć udział w konkursie tutaj, na blogu. Wrzućcie w komentarzach jakieś zabawne (mniej lub bardziej…) zdjęcie z torbą wielorazową. Komentujcie, jak Wam się podobają zdjęcia wrzucone przez innych.

Na fejsbuku wygra zdjęcie z największą liczbą polubień, a tutaj – komentarzy. Nagroda – uwaga, uwaga – to uszyta przeze mnie torba. Z resztek, z tkanin z odzysku! Niepowtarzalna i jedyna!

Zapraszam do zabawy!

A oto inne akcje i wydarzenia:

1. W poniedziałek 3 lipca odbędzie się Green Talks Polska (pod patronatem Instytut GOZ i EEB) poświęcone tematowi foliówek.

2. Torby Bumerangi – Boomerang Bags

Jest to całoroczna akcja dzielenia się torbami wielorazowego użytku, zorganizowane na wzór australijskiej sieci Boomerang Bags http://boomerangbags.org/). Polega na postawieniu w sklepach specjalnych koszy na torby wielorazowe. Torby do koszy wrzucamy i wypożyczamy. Oddajemy swoje, bierzemy cudze… Istotne jest to, żeby torby w koszu były, wracały.

Zachęcam Was do organizowania takich koszy w swoich okolicznych sklepach! Torby Bumerangi są super! (Opisałam tę akcję dokładniej w zadaniu #39 z cyklu Rok Bez Marnotrawstwa.)

Na koniec, dla niefejsbukowiczów wrzucam wspomniane wyżej ulotki i plakaty do rozpowszechniania:

  1. Ulotka do rozpowszechniania internetowego

Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek

 

2. Plakat do rozpowszechniania internetowegoMiędzynarodowy Dzień Bez Foliówek

Plakat i ulotkę w wersji do druku prześlę (prawdopodobnie jutro wieczorem) moim „Listem od Kornelii O…” wszystkim zapisanym już subskrybentom, więc jeśli chcecie je otrzymać – zapisujcie się – okienko na dole strony czeka! Będę wysyłać te pliki sukcesywnie wszystkim, którzy się zapiszą przed Dniem Bez Foliówek.

A tymczasem życzę Wam miłych wakacji! O ile je macie. Ale prędzej czy później będziecie je mieć, prawda? 

Autor: Kornelia Orwat

To ja. Kornelia zwana Werką, żona męża, mama dwóch nastolatków i jednej córeczki. Od 2011 roku tkwię w szaleństwie zwanym edukacją domową. Lubię robić na drutach i szydełkować, ale jeszcze bardziej – pisać. Uczę się korekty tekstu i bycia minimalistką. Czasami śpiewam w chórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *